Naše společné cesty...

Výpravy

15/11/2013

Kanada, Aljaška a Havaj 2013

Tří a půl měsíční výprava, který byla zatím naše nejdelší. Začali jsme pádlováním na mořském kajaku s kosatkami v Britské Kolumbii a pokračovali jsme dál na sever na souostroví na jihovýhodě Aljašky, kde jsme se nejdřív na kajacích vypravili na legendární pozorovatelnu medvědů na břehu lososího potoka. Následně jsme přejeli na jedno z nejlepších míst pro kajakování s velrybami na světě a pozorovali velrybí ocasy potápějících se keporkaků ze tří metrů z podhledu.

Z jihu Aljašky jsme se přesunuli po legendární Dalton Highway, jedné z nejopuštěnějších silnic světa, až na sever Aljašky, kde jsme si naplánovali devítidenní přechod v nejsevernějším pohoří světa Brooks Range. Byl to rozhodně náš nejnáročnější trek v životě, ať už kvůli naprosté odloučenosti a samotě v naprosté divočině, navigační i technické náročnosti při přechodu přes centrální hřeben, nízkým teplotám, terénu velmi náročným na chůzi nebo kvůli spoustě dalších faktorů, kvůli kterým se nám ještě teď klepou ruce.

Po treku jsme autem přejeli až na úplný sever do legendární ropné stanice Deadhorse (kdo četl Ocelové město, ten si umí představit, jak to tam vypadá), odkud jsme přeletěli do eskymácké vesnice Kaktovik. Tam jsme být při tradičním lovu velryb, pomáhat při zpracování masa, navštívit hostinu a hlavně velmi netradičním způsobem sledovat hromadu ledních medvědů, kteří se tu každý rok scházejí a těší se na zbytky velryby. Z Kakotoviku jsme se vrátili víc na jih do Denali, kde jsme díky velké porci štěstí stihli aspoň možnost projet si téměř celou silnici autem, což je možné jen během tří dnů po uzavření parku pro trekaře.

Z Denali jsme se zajeli podívat do Whittieru a dvakrát vyjeli s turistickou lodí, na které Michal kdysi celé léto pracoval, podívat se na ledovce, tuleně a kosatky. Následně jsme se ještě se zastávkou ve Sewardu a neúspěšným pokusem o lov lososů přesunuli přes 4 000 kilometrů na jih do Vencouveru a stihli ještě fotit stádou nádherných a vzácných bizonů lesních. Pak už jen zbývalo prodat auto a vyrazit na Havaj, kde jsme si konečně po výpravě trochu odpočinuli a užili si šnorchlování a delfínů.

Jižní Amerika 2012

V Jižní Americe jsme strávili necelé tři měsíce, během kterých jsme poznali hlavně poloostrov Valdés a národní park Los Glaciares v Argentině, národní park Torres del Paine v Chile, Galapágy a kousek část amazonské džungle v Ekvádoru.

Jelo se klasicky za zvířaty, takže nejvíc zážitků máme z dovádění se lvouny i s lachtany kalifornskými pod vodou i nad vodou, z pozorování anakondy, z neuvěřitelně  blízkých setkání s velrybami nebo z úspěšného čekání na Pumu v Torres del Paine, která se přišla podívat i se třemi mláďaty.

Kromě dvou několikadenních treků v oblasti Torres del Paine a horského masivu Fitz Roy, kde jsme za nepotkali živou duši a brodili ledovcové řeky,  jsme  si užili ještě celý den vedle rypoušů sloních nebo skoro měsíc na Galapágách. Tam jsme začali nezávislým projížděním veřejně přístupných míst a nakonec jsme vyrazili na osmidenní plavbu po běžně nedostupných ostrovech. Fantastický byl i poslední týden celé výpravy, během kterého jsme na kánoi sjížděli řeku Shiripuno (jeden z pramenů Amazonky, národní park Yasuní) v ekvádorské džungli a propádlovali územím nebezpečných divokých kmenů Tagaeri a Taromenane. Jde o velmi nebezpečné a poslední dosud známé indiánské kmeny žijící dobrovolně v izolaci absolutně bez kontaktu s civilizací. K tomu velcí hadi, mravenečník, tarantule, papoušci Ara, padající stromy a další překvapení amazonské džungle.

Fotky a videa z Jižní Ameriky najdete v Galerii nebo na našem facebooku.
 

Florida 2011

Na Floridě jsme strávili měsíc na konci roku 2011 a jelo se primárně na seakajakovou výpravu do Everglades a za potápěním s kapustňáky.

Plány se nakonec podařilo překonat. Na mořských kajacích jsme možná jako první češi projeli bažiny Everglades z jihu na sever včetně obeplutí legendárního Cape Sable, nejjižnějšího pevninského bodu USA. Celkem to bylo 180 km silně zážitkového pádlování mezi aligátory, žraloky a krokodýly, ale taky kapustňáky, delfíny a hejny nádherných ptáků. K tomu nekonečné bludiště mangrovů, smradlavé bažiny, nekonečná jezera, vítr, komáři, přílivové proudy... zkrátka velké dobrodružství, o kterém se víc dočtete v našich článcích.

Po Everglades jsme se vydali za potápěním na ostrovy Florida Keys, ale z těch jsme dost zklamaní prchli do Crystal river, kde jsme čtyři dny ve vodě drbali za uchem divoké kapustňáky.

Zbytek výpravy spočíval hlavně v poznávání zbytku Floridy. Nenechali jsme si ujít Cape Canaveral, kde jsme měli to štěstí podebatovat s astronautem Charliem Walkerem,  asistovali jsme při odchytu netopírů s biology z místní univerzity nebo jsme se vydali na trek po lýtka ve vodě bažinou Big Cypress plnou hadů a aligátorů (ještě nikdy jsme nedávali tolik pozor, kam šlapeme :-))

Fotky a videa z Floridy najdete v Galerii nebo na našem facebooku.
 

Mallorca 2010 - lezení

V létě se na Mallorcu jezdí za mořem, v zimě za lezením. S několika kamarády lezci jsme si přes Vánoce 2010 udělali netradiční dovolenou a vyrazili na skály u moře.

Díky skvělému systému dálnic to z hlavního města není do lezeckých lokalit nikdy víc než hodinu a půl jízdy. Lézt se tu dají jednodélky i vícedélky, v horách i nížinách, ale ze všeho nejhezčí tu jsou fantastické sportovní cesty přímo nad mořem. Na jeden až dva týdny lezení můžeme Mallorcu rozhodně doporučit.
 

Aljaška 2010

Naše svatební cesta a ultimátní dobrodružství v divočině. Na kajaku jsme z několika metrů pozorovali velryby, pádlovali mezi tuleni na ohromných kusech ledu, dostali se k telícím se ledovcům, potkali jsme samice medvědů grizzly s mláďaty, další medvěd nám v noci roztrhl stan a vůbec si užili spoustu další zábavy nejen se zvířaty. 

Nejvíc času jsme strávili v jižní části Aljašky v národním parku Kenai Fjords, odkud jsme se později přesunuli stopem za trekováním a medvědy do NP Wrangel-St. Elias a později do fantastického NP Denali.

Fotky z Aljašky najdete v Galerii nebo na našem facebooku.
 

Indonésie 2009

Měsíční výprava za opravdovou džunglí a neuvěřitelně bohatým podvodním světem. Z nejsevernějšího koutu Sumatry jsme se během jednoho měsíce přesouvali na jihovýchod přes ostrovy Jáva, Bali, Komodo, Flores a Lombok.

Na treku v džungli jsme pozorovali orangutany, na ostrově Komodo jsme fotili největší ještěry na světě a v moři jsme se na nádech potápěli k želvám, malým žralokům i k obrovským mantám. K tomu přidejte spoustu pijavic na těch nejmíň příjemných místech, žádost o ruku na vrcholu aktivní sopky a následné stanování v sopečném kráteru, koupání v horkém vodopádu, trochu poznávání historie a dostanete skoro celou naší výpravu.

Fotky za Indonésie najdete v Galerii nebo na našem facebooku.
 

Jihoafrická republika 2008

Na výpravu do JAR jsem vyrazil ještě bez Janči. Prvním vrcholem bylo potápění se žraloky Dusky a Black tip kousek od Durbanu a druhým pak testování místních vyhlášených lezeckých skal. Podrobný článek o lezení v JAR vyšel na webu www.lezec.cz pod tímto odkazem.
 

Předchozí výpravy

Na našem webu se chceme věnovat výpravám, které jsme podnikli spolu. Z předchozích výprav tu tedy jen ve stručnosti zmíníme například 2 měsíce v Keni (nejdřív s batohem, pak vlastním autem), pět měsíců na Aljašce (práce v národním parku i cestování), zimní i letní přechody v Norsku (Hardangervidda, Jotunheimen, Lofoty, Finmarka...), freediving na Kanárech nebo treky v různých evropských pohořích.
 

Top galerie

Výběr našich nejoblíbenějších fotografií divokých zvířat.

Foto z cest

Fotografie z našich výprav.

e-Shop

Vytištěné a zarámované fotografie, kousek divočiny do vašeho interiéru.