Novinky, postřehy, náměty...

Blog

20/08/2013

Point Adolphus aneb s velrybou z očí do očí

Zdravíme vás zase po delší době z Aljašky. Jak se máte?

U nás vše v pořádku, poslední dny jsme strávili přejezdem z Juneau do Fairbanks, kde jsme se konečně dostali po dlouhé době na net. Nejdřív ze všeho, než se ponořím do vyprávení o velrybách, chci napsat, že jsme doplnili nové fotky do fotogalerie z Hyderu a taky z medvědí observatoře Anan, jak jsme slibovali v minulém článku.

Tak a ted k velrybám... V hlavě se mi honí tolik zážitků z pětidenního padlování s verybami v oblasti kolem Point Adolphus, že ani nevím kde začít. A tak jsem si říkala, že nejlíp v tomto případě poslouží fotky, ke kterým myslím netřeba nic moc dodávat. Tady v článku je jich jen pár, víc jich najdete v nové velrybí fotogalerii.

Jeden z mnoha velrybich ocasu nad MichalemNo ale aby to nebylo úplně beze slov, tak aspoň něco málo vám napíšu...

Point Adolphus leží asi 100 km západně od Juneau, hned vedle národního parku Glacier Bay. My jsme se o něm dověděli čistě náhodou od jednoho rangera, když jsme zjišťovali informace o úplně jiném místě, a to ještě v Kanadě. Původně jsme sem vůbec neměli v plánu jet, ale to by byla neuvěřitelná škoda!

Na Point Adolphus se jezdí nejčastěji právě z Juneau, odkud sem připlouvají turistické lodě a létají vyhlídkové lety. My jsme v Juneau nasedli na pravidelný místní lodní spoj z Juneau do Hoonah, což je malá indiánská osada asi 35 km od Point Adolphus. V městečku jsme si půjčili kajaky a za velrybami dopádlovali. A stálo to rozhodně zato.

Nase vecereStrávili jsme tu s nimi necelé 3 dny a už jsme si pomalu začínali zvykat i na jejich denní režim. První den jsme zjistili, že velryby připlouvají k pobřeží hlavně za přílivu, kdy se krmí na rozhraní proudů a v kelpových porostech, kam se dostanou právě jen za vysoké vody. Jinak se drží většinou dál na otevřeném moři, kam jsme se kvůli silnému větru a vlnám zase neměli šanci dostat my. A tak jsme vstávali v 6h ráno, šli si společně s velrybama užít vodu, a pak během odpoledního odlivu dospali noční deficit, abychom na večerní přiliv zase mohli sledovat připlouvající obry. Večer už ale většinou jen ze břehu, protože moře se přes den pokaždé tak rozbouřilo, že už se na něj odvážil jen Michal, zatímco já jsem to jistila ze břehu. A i Michal boj proti svištícímu větru a vlnám, které ho neustále někam unášely a hrozily ledovou koupelí, často po pár minutách vzdal.

Vecerni vyhled ze spacakuZážitky máme jako z jiné planety - vysoko zdvižené velrybí ocasy skoro na dosah ruky, pádlovaní jen pár metrů od velryb a taky spoustu manévrování, aby nás i s kajakem nenabraly. Naštěstí měly lepší přehled o prostoru než my. A když nebyly na dosah velryby, tak si s námi přijel hrát gang velkých lachtanů (stellar sea lions). Sedmimetrákoví samci nám vyskakovali z vody  těsně za kajakem a všichni dohromady si oblíbili Michalovo pískání, nejvíc ze všeho Malou noční hudbu. Při té připlouvali co nejblíž a vykukovali vysoko z vody. Do toho je Michal rukama dirigoval a oni podle toho hýbali hlavami jako v nějaké polární pohádce. Často podobná zábava skončila až ve chvíli, kdy se těsně vedle nás vynořila s hlasitým výdechem velryba, což kupodivu udělalo stejnou radost nám i lachtanům, kteří kolem ní okamžitě začali zuřivě dovádět.

Maly halibut, ulovek projizdejiciho rybareVůbec se nám odsud po třech dnech nechtělo pryč! Tlačí nás ale přicházející zima, která se na severním Aljašském pobřeží, kam směřujeme, může objevit už v polovině září. A tak jsme se museli s velrybami chtě nechtě rozloučit.

Při zpátečním pádlování nám dávalo moře celkem slušnou lekci a to i přesto, že jsme se drželi během největších vln blízko u pobřeží. Skoro to vypadalo, jakoby nám chtělo moře ukázat svojí sílu a trochu nám po těch slunečných a teplých dnech zvednout hladinu adrenalinu v krvi. Michal mi během pádlování vyprávěl příběh o člověku, který ztroskotal někde v Arktidě na ostrůvku o průměru asi 50 m, aby odvedl pozornost od nepříjemně vlnící hladiny. V jednu chvili jsem strachy začala křičet, když jsem se ocitla s kajakem na asi metr vysoké ostré vlně se špičkou i zádí lodi vysoko nad hladinou, zatímco mě proud zaléval zvrchu přes šprajdu a přibližoval k útesu. Jistě si umíte představit jak mě Michalova historka pro rozptýlení v tu chvíli asi dojímala.

Michalovi lachtani kamaradiTeď už jsme na severu a chystáme se na několik dní trekovat do národního parku Gates of the Arctic. Jen pro představu, abyste se trochu zchladili v tom vedru v Čechách, dneska v noci tam bylo -13 stupňů a sněžilo. Od zítřka by se to ale mělo zlepšit a teplota vystoupat lehce nad nulu, tak nám držte palce.

Mějte se moc krásně, Janča a Michal

Komentáře

Přidat komentář

Přidáno: 01/09/2013|Autor: JancaOdpovědět

Moc dekujeme vsem za zpravy! Ted uz mame za sebou trek v absolutni divocine nejsevernejsiho pohori sveta - Brooks Range. Byla to neuveritelna nadhera a adrenalin, tak se muzete tesit na dalsi clanek. Ted uz jsme v Deadhorse a je to tu jedna velka rafinerie. Vsude bahno a plechove boudy, ale opravdu zajimave to videt. Mejte se krasne, Janca

Přidáno: 25/08/2013|Autor: JandásciOdpovědět

Ahoj Jani a Míšo, my to máme jako skvělý seriál a vždy se těšíme na další díl, jen nevím, kdy zase přijde...jen musím podotknout na Lípíkův komentář, že já bych se do kajaku už ani nenasoukala, natož abych na něm někam pádlovala :-). Mějte se krásně a zdravíme z druhého konce světa, kde lišky dávají dobrou noc. Pusu L.

Přidáno: 23/08/2013|Autor: MirkaOdpovědět

Ahoj Jani a Míšo. Z fotek se mi tají dech - takhle blízko u velryb!!! Fotky jsou nádherné a články čtu skoro jako detektivku. Mějte se krásně.

Přidáno: 22/08/2013|Autor: Janina LipOdpovědět

Ahojky, vyletnici, uzasny fotečky a dechberouci vypraveni. Jani kdyby si videla me se ségrou jak jsme se bali na takove barce když sme jeli na vylet v Bulharsku. To by si se smala. Vlnky asi normlani ale nam pripadaly dvoumetrove :-)ja bych se na tom kajaku neudržela ani v bazenu :-D. je to opravdu nadhera az si to clovek ani neumi představit. opatrujte se a tesim se na další vypraveni. A preju lepsi počasí! Velkou pusu z Ledce!

Přidáno: 21/08/2013|Autor: PetrBOdpovědět

Dík za fotky a popisy, vtahuje mě to :-) Hezky se tam na severu při tom treku opatrujte a těším se na další ozvání... P.

Top galerie

Výběr našich nejoblíbenějších fotografií divokých zvířat.

Foto z cest

Fotografie z našich výprav.

e-Shop

Vytištěné a zarámované fotografie, kousek divočiny do vašeho interiéru.